Ekonomi

AstraZeneca ABD’de inhaler ilaç maliyetlerine 35 dolar tavan belirledi

AstraZeneca, Amerika Birleşik Devletleri’nde inhale solunum ürünleri için fiyatlandırma politikasında önemli bir değişiklik yaparak bu ilaçlar için aylık cepten ödeme sınırını 35 $ olarak belirlediğini duyurdu. Bu karar, Mart ayının başlarında 35 dolarlık bir üst sınır getiren rakibi Boehringer Ingelheim’ın benzer bir hamlesini yansıtıyor.

AstraZeneca’nın bu hamlesi 1 Haziran’da yürürlüğe girecek ve Airsupra, Bevespi Aerosphere ve Breztri Aerosphere gibi popüler inhalerler de dahil olmak üzere tüm solunum ürünleri serisini kapsayacak. Bu yeni fiyatlandırma stratejisi, sigortasız ya da sigortalı olmayan hastaları hedeflemektedir.

İnhalerlerin fiyatlandırılması, ABD’de Senatör Bernie Sanders’ın da aralarında bulunduğu politikacıların dikkatini çeken sıcak bir konu olmuştur. Ocak ayında Sanders ve diğer milletvekilleri önde gelen dört inhaler üreticisini (AstraZeneca, Boehringer, Teva Pharmaceuticals ve GlaxoSmithKline) ABD’de diğer ülkelere kıyasla aşırı yüksek olduğunu düşündükleri fiyatlar nedeniyle eleştirdiler. Endişelerinin bir parçası olarak, fiyat eşitsizliklerine ilişkin bir soruşturma başlattılar.

Örneğin, AstraZeneca’nın Breztri Aerosphere ilacının ABD pazarındaki fiyatı 645 $ iken, aynı ürün İngiltere’de sadece 49 $’dır. Benzer şekilde, Boehringer’in Combivent Respimat’ı ABD’de 489 dolara satılırken Fransa’da sadece 7 dolara satılıyor.

AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, sağlık sisteminin karmaşıklığını ve ilaçları daha uygun fiyatlı hale getirmek için işbirliğine dayalı çabalara duyulan ihtiyacı kabul etti. Soriot, “İlaçlarımızın uygun fiyatlı olması ihtiyacını karşılamaya kararlıyız, ancak sistem karmaşık ve bunu tek başımıza yapamayız” dedi. Soriot, hastaların ihtiyaç duydukları ilaçları alabilmelerini sağlamak üzere sağlık sisteminde reform yapmak için Kongre’nin kilit paydaşları bir araya getirmesinin önemini vurguladı.

Diğer ilaç şirketleri de ilaçların karşılanabilirliğini ele almak üzere adımlar attılar. Geçtiğimiz yıl Sanofi ve Eli Lilly, insülin fiyatlarını ayda 35 dolarla sınırlandıracaklarını açıklayarak, temel ilaçlar için daha erişilebilir fiyatlandırmaya yönelik artan bir endüstri eğilimini yansıttılar.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu