Haber

Bahar-Nihal Candan kardeşlerin gizli kasa iddiası

Birgün yazarı Timur Soykan, köşesinde Bahar-Nihal Candan kardeşler hakkında yapılan suç duyurusunun detaylarına yer verdi. Candan kardeşlerin moda programlarında “aptal rolleri” oynayarak ünlü olduklarını, lüks hayatlarını sosyal medyada paylaşarak fenomen haline geldiklerini belirten Soykan, İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında hazırlanan iddianamenin ayrıntılarını şu ifadelerle paylaştı: Sazan Spirali formülüyle dolandırıcılık yapan bir suç örgütünün gizli kasası oldukları iddiaları ortaya çıktı.

Haklarındaki suç duyurusunda, Nihal Candan’ın çete liderinin sevgilisi olduğu ve kendisinin ve Bahar Candan’ın örgütün gizli kasası olduğu iddia edildi. Soykan, “Candan kardeşlerin gizli kasa iddiası” başlıklı yazısında iddianamenin detaylarına şöyle yer verdi:

“26 Eylül 2023’te yapılan suç duyurusunda 3 müşteki ve 25 mağdur vardı. İddiaya göre, İstanbul’da kliniği bulunan Kars doğumlu Doktor Refik EE, Hacı isimli tanıdığına WhatsApp üzerinden araçların listesini gönderdi. İsrafil S.. İflas eden firmaların filosundan bu araçlara el konuldu. Ellerinde araç bulunduğunu, TMSF ve vergi dairelerinin bunları piyasadan yüzde 30-40 daha ucuza sattığını söyledi. Dolandırıcıların senaryosuna göre bir kişi bir araç satın alabilirdi. maksimum üç araç.Bunun için bir şirket kuruldu ve araç almak isteyen kişilerden yüzde 10 hizmet bedeli alındı.Satın almak isteyen kişi paranın tamamını 21 gün önceden göndermek zorundaydı.Şirket takası da kabul etti. İddiaya göre Hacı İsrafil S., Ekim 2022’de 1.5 milyon TL değerindeki araca imza attı.Doktor olduğu için güvendiği Refik, paranın tamamını EE’ye verdi.

Bir hafta sonra Doktor Refik EE aradı ve ‘Araban hazır, gel al’ dedi. Hacı İsrafil E., İstanbul’a gelerek firma sahibi Kaan Hamzaoğlu ile tanıştırıldı. Lüks restoranlardaki akşam yemekleri ve otellerdeki toplantılar onu büyülemişti. Hacı İsrafil S.’nin ifadesine göre; Araç alım satım işinin yılbaşına kadar devam edeceği ve herkesin büyük paralar kazanabileceği açıklandı. Hacı İsrafil S.’ye çok fazla tanıtım yapmadan yakınlarını araç almaya ikna etmesi teklif edildi. Karşılığında bir tahta verilecekti.

Hacı İsrafil S.’nin Kars’taki akraba ve arkadaşlarından çok sayıda kişi araç alıp takas etmek için kayıt oldu. İlk dönemde araçlar sorunsuz teslim edildi ve güven oluştu. Aslında talebin artması ve vurgunculuk amacına ulaşılması bekleniyordu. Bu arada 20’den fazla talep geldi; bunlardan bazıları arabalarını ve evlerini takas karşılığında şirkete devretti.

BAHAR CANDAN AKŞAM YEMEĞİNDEYDİ

Bu sırada Hacı İsrafil S. ile birlikte Ömer K. ve Nesim A. da sarmala girdi. Önce takas yoluyla araçlarını aldılar, ardından yeni araçların isimlerini imzalayıp parayı gönderdiler. Onun sözlerine göre; İstanbul’un Etiler ve Bebek ilçelerindeki lüks restoranlarda yemek yerken şirket müdürü olduğunu söyleyen Kaan Hamzaoğlu ile doktor, avukat ve polis olduğunu söyleyen kişiler de vardı. İddiaya göre, müşteki Hacı İsrafil S., Kaan Hamzaoğlu ve Dr., Etiler’deki Tepsi Et Lokantası’nda yemekteydi. Refik EE’nin yanı sıra moda programlarıyla adından söz ettiren ve gösterişli hayatını sosyal medyada sergileyen Bahar Candan’ın da bulunduğunu söyledi. Hacı İsrafil S. ve diğer müşteki Ömer K., başka bir yemekte sosyal medya fenomeni Bahar Candan’ın ablası Nihal Candan ile tanıştıklarını belirtti. Ayrıca ilgili kişiler, suç örgütü elebaşı Ümit Saral’ın da bu işe karıştığını iddia etti.

Artık ekip Sazan Spirali’ni toplamayı bekleyecek noktaya gelmişti. Çete mensupları araçları teslim etmedi, teslim edilen araçların bir kısmı trafikte durduruldu ve bu araçların bir kiralama şirketine ait olduğu ortaya çıktı. Çete üyeleri telefonlarını değiştirerek ortadan kayboldu. Hata raporuna göre; Sadece Kars’ta 20’den fazla mağdur toplam 30 milyon TL dolandırıldı.

Aranan Çete Lideri Lüks Restoranlardaydı

Suç duyurusuna göre; Şikayetçiler para ve arabaların peşine düştüğünde kendisini ‘Kaan Hamzaoğlu’ olarak tanıtan kişinin Onur Apaydın olduğunu öğrendi. Onur Apaydın daha önce Sazan Sarmalı Operasyonu ile gündeme gelmişti. İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, örgütün elebaşı olmakla suçlanan Onur Apaydın’ın aynı formülle 54 kişiyi dolandırdığı iddia edildi. 54 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla 1088 yıl hapis cezasına çarptırılan Onur Apaydın yakalanamadı.

AKTİF BİR ROL OYNADILAR

Suç duyurusunda; Fenomen Nihal Candan’ın Onur Apaydın’ın sevgilisi olduğu iddia edildi. Ek olarak şöyle denildi:

‘Müşterilerimiz bu işe girdikten birkaç ay sonra Bahar Candan, bir sabah Instagram hesabından hesabına 12 milyon TL aktarıldığını paylaştı. Kendisinin de aldatıldığı algısını yaratmaya çalıştı. Ancak kendisi ve kız kardeşi Nihal Candan, organize suç örgütünün gizli kasasıdır… Doktorlar, avukatlar, polisler, sosyal medya fenomeni Bahar Candan-Nihal Candan gibi pek çok tanınmış isim, güven telkin etme konusunda aktif rol oynuyor. hedef kurbanlarda.’

YÜZ MİLYONLARCA LİRALIK PROFİL

Bu arada paralarını isteyen ve çeteye ulaşabilen mağdurların da tehdit edildiği iddia edildi. Onur Apaydın bir süre sonra başka bir hatadan yakalanarak İstanbul Paşakapısı Cezaevi’ne gönderildi. 25 Mayıs 2023’te Küçükçekmece’deki Sazan Sarmalı davasında tutuklandı. Küçükçekmece’de 54 mağdurla başlayan davada müşteki sayısı aylardır artıyor. Paralarının ödeneceği söylenerek oyalanan bazı mağdurlar artık ümidini yitirerek suç duyurusunda bulundu. Bu soruşturmalar Küçükçekmece davasıyla birleştirildi. Adana ve Sivas gibi illerden gelen yeni başvurularla davadaki müşteki sayısı 67’ye çıktı. Bu son hata duyurusuyla Sazan Sarmalı’na düşenlerin sayısı 100’e yaklaşacak. Sadece Kars’ta 30 milyon TL kâr elde eden çetenin yüz milyonlarca TL’ye çöktüğü varsayılıyor.

İstanbul’dan Kars’a kadar uzanan Sazan Sarmalı’ndaki şikayetçiler, insanları araç almaya da ikna etti. Onlar da tuzağa düştüklerini iddia ediyorlar ama onları suçlayanlar da var. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Kabahatlerle Mücadele Bürosu, suç duyurusunun ardından soruşturma başlattı. İddiaların doğru olup olmadığı yapılacak incelemeyle ortaya çıkacak. Belki milyonlarca insanın gözü önünde gösterişli hayatlardan kirli paralar fışkırmaya devam edecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu