Haber

Berlin’de Gazze diplomasisi

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile görüşmesinde İsrail’in Gazze saldırıları, Türkiye-Almanya ikili ilişkileri ve küresel konular ele alındı.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistin topraklarına yönelik saldırılarının sona ermesi gerektiğini, insan hakları ihlallerine karşı tüm dünyadan gelecek tepkinin önemli olduğunu belirtti.

İletişim Başkanlığı’ndan aktarılan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede derhal ateşkes sağlanarak insani yardımların ulaştırılması gerektiğini, akan kanın durdurulmaması nedeniyle her geçen gün insanlığın kaybettiğini belirtti. İki lider, kalıcı barış için tek çözümün iki devletli yapı olduğu konusunda anlaştıklarını belirterek, bölgede ateşkesin sağlanması ve bölgeye insani yardımın bir an önce ulaştırılması için birlikte çalışma konusunda mutabakata vardı.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, Milletvekilleri OğuzThc ve Meryem Göka, Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun katıldı. ve Cumhurbaşkanı Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu