Teknoloji

Bilişim sektörü bu yıl büyüme beklemiyor

HANDE BERKTAN

Nesnelerin İnterneti, büyük veri, bulut teknolojileri, yapay zeka ve blockchain gibi bilgi ve teknolojilere dayalı küresel dijital ekonominin büyüklüğü 40 trilyon dolara ulaştı. Türkiye’de dijital ekonomi pazarının büyüklüğü 50 milyar dolar. Türkiye şu anda G20 ülkeleri arasında son sırada yer alıyor.

Dijital ekonominin yarattığı katma değer açısından ABD 15,3 trilyon dolarla ilk sırada yer alırken, Çin’in 7,1 trilyon dolarla ikinci, AB ülkelerinin ise 6,3 trilyon dolarla üçüncü sırada yer aldığını görüyoruz.

Gündem Teknoloji programına katılan Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak, “Bilişim sektörünün toplam büyüklüğü 30 milyar dolar ve bu yıl 30 milyar doları korumayı hedefliyoruz” dedi. yıl. Gayri Safi Milli Hasıla’daki payı yüzde 6’ydı ama dolar bazlı büyüme sağlanamazsa yüzde 5’e düşecek. Ülke ve devlet olarak atmamız gereken adımlar var. “Sektörel büyüme oranı yüzde 17. Aynı şekilde son 5 yılda ortalama yüzde 10 büyüyen bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün ihracatının da yüzde 10 artışla devam etmesini bekliyoruz.”

Bilgi ve iletişim açısından sadece beyin göçünün değil, şirket göçünün de önlenmesi gerekiyor.

TÜBİSAD Başkanı Tombalak, “Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak Türkiye pazarı yüzde 60 ila 70 oranında donanımla dolu. Geriye kalan yüzde 30’un içinde hizmetler ve yazılımlar yer alıyor. Aynı şekilde son beş yılda ortalama yüzde 10 büyüyen bilgi ve bağlantı teknolojileri ihracatının da yüzde 10 artışla devam etmesini bekliyoruz. “Teknoloji liderleriyle işbirlikleri yaparak teknoloji yetkinliğimizi geliştirerek küresel pazarlarda teknoloji payımızı artırmak, küresel bulut pazarından pay alacak yetkinlik ve çözümü geliştirmek, yerel pazarda ölçek ve güçlü şirketler yaratmak önemli. “dedi.

Teknoloji alanında şirket göçünü tersine çevirecek düzenlemelerle yeni oluşumların ülkemize çekilmesi, teknolojiye özel takviyelerin ayrıştırılıp özelleştirilmesi gerekiyor.

TÜBİSAD Teknoloji Dersleri ile deprem bölgesinde fırsat eşitliği ve teknoloji eğitimlerinin sürdürülebilirliği sağlanmaktadır. 12 teknoloji dersi sayısını 25’e çıkarmayı hedefleyen derneğe ulaşmak isteyenler için e-posta bilgileri mevcut. www. Dileyen TUBİSAD.ORG.TR bireyleri bulundukları ildeki teknoloji derslerinden destek alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu