Haber

Bulgaristan’da hükümeti kurma görevi GERB partisine verildi.

Bulgaristan Devlet Başkanı Rumen Radev, hükümeti kurma görevini eski Başbakan Boyko Borisov’un partisi GERB’ye verdi.

Bulgaristan Devlet Lideri Rumen Radev, ülkede tekrarlanan seçimler ve protestolarla sarsılan siyasi krizden çıkmak umuduyla Bulgaristan’ın Avrupalı ​​Gelişimi için Vatandaşlar (GERB) partisine 7 gün süreyle hükümet kurma görevini verdi. 2 Ekim. Mecliste temsil edilen partilerin liderleriyle görüşmelerde bulunan Radev, partilerin saldırgan söylemlerini bir kenara bırakarak yeni hükümet üzerinde anlaşmaya varmasını ve ülkenin güçlü bir dönemde yeniden seçime gitmesini engellemesini istediğini söyledi.

Bulgaristan’ın 240 sandalyeli parlamentosunda 67 sandalyeye sahip olan ve meclis çoğunluğuna sahip olmayan GERB partisi, 51 yaşındaki beyin cerrahı Prof. Dr. Nikolay Gabrovski’yi başbakan olarak aday gösterdi. Azınlık hükümeti seçeneğini de dışlamayan GERB partisinin adayı Gabrovski, siyasi söylemden ve kutuplaşmadan uzak, profesyonel yaklaşıma sahip bir hükümet önereceğini belirtti.

Öte yandan GERB hükümeti kurmayı başaramazsa görev ikinci büyük partiye verilecek. GERB ve Radev’in seçtiği üçüncü bir partiden sonra seçimlerde en güçlü ikinci parti olarak çıkan Değişime Devam (PP) partisi de başarısız olursa, devlet başkanı 2 ay içinde erken seçim için tarih belirlemek zorunda kalacak. – SOFYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu