Haber

CHP’de Çankaya’nın öne çıkan üç ismi formül

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi şu ana kadar 30 büyükşehirden 12’si, 81 ilden 26’sı ve 922 ilçeden 436’sının adayını açıkladı. İlçeler dahil 622 ilçenin adaylarını belirleyen CHP’de gözler, yeni adayların açıklanacağı Parti Meclisi toplantılarına çevrildi. Adayların en çok merak ettiği yerlerden biri de ‘CHP’nin amiral gemisi’ olarak adlandırılan, bazılarının ise ‘CHP’nin kalesi’ dediği Çankaya. Çankaya’da kimin aday olacağına ilişkin kulis tartışmaları her gün, hatta her saat şekilleniyor.

EN ÇOK SÖYLENEN İSİM HÜSEYİN CAN GÜNER

CHP’de Çankaya Belediye Başkanı için başvuran 24 aday var. Son günlerde ismi en çok konuşulan adaylardan biri de Hüseyin Can Güner. CHP Parti Meclisi Üyesi Güner, 30 yaşında bir avukat. Uzun yıllar CHP Gençlik Kolları ile CHP Etimesgut ve Çankaya ilçe teşkilatlarında siyaset yapan Güner, aynı zamanda partinin ilçe seçim kurulu üyesiydi.

ÖZEL’E YAKINLIK AVANTAJ OLABİLİR DEZAVANTAJ OLABİLİR

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in avukatı olan Hüseyin Can Güner, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya yakınlığıyla da tanınıyor. CHP yöneticileri, Özel ve Ağbaba ile olan bu yakınlığın Güner için avantaj da, dezavantaj da olabileceğini söylüyor.

ANKARA İL BAŞKANI VE ANKARA MİLLETVEKİLİ GÜNER’E HOŞGELDİNİZ

Güner’in genç olmasına rağmen Çankaya’yı yönetebilecek siyasi tecrübeye sahip olduğunu savunan CHP’li yetkililer, Ankara İl Başkanı Ümit Özkol ve Ankara milletvekillerinin önemli bir bölümünün de Güner’in adaylığına olumlu baktığını söylüyor. Ancak CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in kişisel çıkarları nedeniyle Güner’i aday gösterme konusunda tereddütleri olduğu söyleniyor.

GÜNER’İ GENÇ VE YETERSİZ BULANLAR DA VAR

Güner’in yerel siyaset tecrübesi olmadığını, Çankaya gibi bir ilçeyi yönetemeyecek kadar genç olduğunu, Özel’e yakınlığının eleştirilebileceğini, Çankaya’yı yeterince tanımadığını savunan CHP’li yetkililer de var. Ancak CHP geleneğinde son sözün Çankaya’daki genel başkanlar tarafından belirlendiğini ve bunun son derece normal olduğunu hatırlatan heyet, Güner’in adaylığının sürpriz olmayacağı yorumunu da yapıyor.

ÇİFTCİ’NİN ADAYLIĞI İÇİN TÜM ŞARTLAR UYGUN AMA…

Çankaya için öne çıkan bir diğer isim ise CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci. Çiftci’nin adaylığının öne çıkmasının en önemli nedeni siyasi hayatın Çankaya’da şekilleniyor olması. Gençliğinden bu yana Çankaya’da siyasetin içinde olan ve Çankaya’nın kodlarını çok iyi bildiği söylenen Çiftci, ilçe teşkilatının belediye başkanı olarak görmek istediği bir isim. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Çankaya’da kadın adaya olumlu baktığı, CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda da çok sayıda kişinin Çiftçi’nin adaylığını istediği biliniyor.

Çiftci’nin adaylığı için tüm koşullar uygun görünse de Özel’in, Seçim ve Hukuk İşleri Başkan Yardımcılığı görevinin önemi nedeniyle Çiftci’yi aday olarak tercih etmeyebileceği yorumu yapılıyor. Bu yorumun aksine Çiftci’nin genel başkan yardımcısı ve adaylık sürecini paralel yürütebileceğini, Çiftci’nin Çankaya adaylığını hak ettiğini belirtenler de var.

GÜL VE GÜNER’DEN BİRİ TERCİH EDİLMEYEN ÖDEME FORMÜLÜ

CHP lobilerinde, Güner’in Özel ve Çiftci’nin mevcut kritik konumuna yakınlığı nedeniyle her iki argümanlı adayın da tercih edilmemesi durumunda Bekir Ödemiş formülünün uygulanabileceği söyleniyor. Siyasette, CHP’de ve yerel yönetimlerde oldukça deneyimli bir isim olan Ödemiş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bürokratlarından biri ve dolayısıyla Yavaş’ın da desteklediği bir isim. CHP yönetiminin tezli iki aday arasında seçim yapamaması durumunda Ödemiş’i tercih edebileceği belirtiliyor.

Birçok CHP’li, Çankaya konusunda son sözün Genel Başkan Özgür Özel’in olacağını belirtiyor.

CHP’nin aday seçimi gündeminin yer aldığı bir sonraki toplantısının önümüzdeki hafta Çarşamba veya Perşembe günü yapılabileceği kaydedildi. Çankaya’nın kararının bu toplantıda değil bir sonraki toplantıda netleşebileceği belirtiliyor.

24 BAŞVURU SAHİBİ

Çankaya Belediye Başkanı adaylığı için başvuran isimlerin listesi:

Tezcan Karakuş Candan

Gülsün Bor Güner

Melike Bulut Bilge

İkinci Barut

İlke Çakır

Emel Atik

Hülya Güneş

Alper Taşdelen

Bekir Ödemiş

Selçuk Dereli

Necati Yılmaz

Ahmet Yeşil

Sercan Çığgın

Şükrü Tüteloğlu

Ali Haydar Hakverdi

Orhan Sanaltun

Hikmet Tepe

Ekrem Kerem Oktay

Erdoğan Kılıç

Ömer Faruk Eminağaoğlu

Emre Çakır

Devrim Bora

Haydar Yılmaz

M.Ali Demir

CHP ŞİMDİYE KADAR 12 BÜYÜKŞEHİR VE 16 İL AÇIKLADI

CHP’nin şu ana kadar açıkladığı büyükşehir ve iller şöyle:

Metropol şehirler:Adana, Ankara, Aydın, Bursa, Balıkesir, Eskisehir, Hatay, İstanbul, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ

İller:Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Çankırı, Elazığ, Giresun, Gümüşhane, Karaman, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sinop, Tunceli, Uşak, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu