Ekonomi

CME’deki kripto opsiyon ticaret hacmi yaklaşık 1 milyar dolara yükseldi

Türev devi Chicago Mercantile Exchange (CME), yatırımcıların riskten korunma araçlarına olan ilgisi sayesinde Temmuz ayında kripto opsiyon ticaret hacminde çift haneli büyüme kaydetti.

CCData bilgilerine göre süreç faaliyetleri yüzde 24 artarak 940 milyon dolara ulaştı ve dört ay sonra ilk artışını gördü. bitcoin(BTC) opsiyonları yüzde 16,6 artışla 734 milyon dolara, Ether (ETH) opsiyonları ise yüzde 60 artışla 207 milyon dolara yükseldi.

CCData’nın CoinDesk ile paylaştığı raporda, “CME’nin BTC opsiyon hacmindeki artış, kurumların piyasa belirsizlikleri nedeniyle pozisyonlarını opsiyonlarla hedge ediyor olabileceğini gösteriyor.”söz konusu.

CME opsiyonları, alıcısına belirli bir tarihte makul bir fiyattan kripto para vadeli işlem sözleşmesi alma ve satma hakkı verir. CME Bitcoin’ive borsanın nakit ödemeli standardı ve mikro olan Ether opsiyonları BTC/ETH süreli sözleşmelere dayanmaktadır. Standart sözleşmeler 5 BTC ve 50 ETH boyutunda, mikro sözleşmeler 1 BTC’nin onda biri ve 1 ETH’nin onda biri boyutundadır.

Bitcoin ve Ether, potansiyel spot Bitcoin ETF’lerine yönelik umutların azalması, düzenleyici belirsizlikler ve DeFi akışları nedeniyle Temmuz ayında %4 düştü. Bitcoin, hisse senetleri ve altın ile olan korelasyonunun Haziran ayının ikinci yarısına kıyasla nispeten arttığını gördü ve bu da kripto piyasasında yönlü riskten korunmak için seçeneklerin kullanılmasına yol açtı.

CME BTC’si ETH vadeli işlemlerinde ve ETH vadeli işlemlerinde toplam aktivite, küresel yavaşlamaya paralel olarak düştü. CME’deki vadeli işlem hacmi yüzde 17,6 düşüşle 39,1 milyar dolara, toplam türev işlem hacmi (vadeli işlemler ve opsiyonlar) yüzde 17 düşüşle 40,1 milyar dolara geriledi.

Merkezi borsalardaki toplam kripto spot ve türev ticaret hacmi Temmuz ayında yüzde 12 düşüşle 2.36 trilyon dolara geriledi. CCVeri, “Bu, Aralık 2020’den bu yana merkezi borsalardaki ikinci en düşük toplam hacimdi.”formda belirtilir.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu