Ekonomi

Dünyanın en büyüğünden Türkiye açıklaması: ‘Geri kazanma yolunda’

Türkiye ekonomisi uluslararası kuruluşların ilgisini çekmeye devam ediyor. S&P ile başlayan not görünümündeki yükseliş, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ile devam etti.

Yüksek ihracat, güçlü istihdam, sıkı para politikası, mali disiplin ve yapısal reformlar Türkiye’deki güven ortamını daha da güçlendirdi.

Dünyanın en büyük tahvil fonu yöneticilerinden biri olan Kaliforniya merkezli Pimco “Türkiye yatırım yapılabilir kredi notunu geri kazanma yolunda”değerlendirmesini yaptı.

“YATIRIM NOTU TOPARLANMA YOLUNDA”

Financial Times’ta yer alan habere göre Pimco, Türkiye tahvil piyasasına giriyor. Pimco ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kapsamlı bir ekonomik revizyona yönelik kararlılığının, ülkeyi yatırım yapılabilir kredi notunu yeniden kazanma yoluna soktuğunu da öne sürdü.

Pimco, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mayıs ayındaki genel seçimleri kazanmasının ardından ekonomi politikasında yaptığı ani değişikliğin de etkisiyle, geçen yılın ikinci yarısından itibaren Türkiye’nin TL cinsinden borçlarını satın alıyor.

“TÜRKİYE’NİN ÇABALARI İŞE YARIYOR”

Şirketin ekonomistlerinden Pramol Dhawan “Faiz oranları önemli ölçüde arttı, maliye politikası sıkılaştırıldı, politika yapıcılar sürdürülemez programları gevşetmeye devam ediyor, yerel halkı tekrar liraya yatırım yapmaya ve ABD dolarından uzaklaşmaya teşvik ediyor, bu çabalar işe yarıyor.”İfadelerini kullandı.

Dhawan, Pimco’nun Türk varlıkları konusunda da oldukça yapıcı olduğunu belirtti. Dhawan ayrıca Türkiye’nin notunun 5 yıl içinde yatırım yapılabilir seviyeye yükseleceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu