Haber

Erzincan Altın Madeni Sahasında Heyelan: 9 İşçi Kayıp

ERZİNCAN’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasının liç alanında tonlarca toprak yığıldı. 9 işçiye ulaşılamazken, çevre illerden AFAD ekipleri bölgeye sevk edildi. Olayla ilgili 4 savcı ve 4 müfettiş görevlendirildi.

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bulunduğu Çöpler Altın Madeni sahasında. Aralık 2010’dan bu yana altın üretimi yapan Eski Değirmen mevkisindeki yıkama alanında istiflenen toprak saat 14.30 sıralarında kaydırıldı. Yığıldığı alandan binlerce ton toprak aktı. Toprak yığını altında kalan kişilerin ihbarı üzerine bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Erzincan’ın yanı sıra Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli AFAD İl Müdürlüklerinden de destek ekipleri sevk edildi. Ayrıca bölgeye 6 ambulans ve 2 UMKE ekibinin yanı sıra tıbbi kurtarma ve acil sağlık ekipleri de yönlendirildi. Bu arada olay anı personel tarafından cep telefonuyla kaydedildi.

BAKAN YERLİKAYA: 9 KİŞİ KAYIP

Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Madenden çıkarılan ve dışarıda istiflenen toprak var. Kayması sonucu heyelan meydana geldi. Şu anda 400’e yakın çalışan var. Şu anda 400’e yakın çalışan var. 667 çalışandan 9’u kayıp. Bu arkadaşlarımızla bir araya gelmek için zamanla yarışıyoruz. “Kayma yer altında olmadı, yer üstünde oldu. Bizim en büyük önceliğimiz şu anda yeraltında olan işçilerin ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

BAKAN KOCA: 6 AMBULANS VE 2 UMKE EKİBİYLE GÖREVDEYİZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Erzincan İliç’te madende meydana gelen heyelan nedeniyle tıbbi kurtarma ve acil sağlık hizmetleri için 6 ambulans ve 2 UMKE ekibiyle görev başındayız. Yeraltında olduğu sanılan kişilere henüz ulaşılamadı. Çok şükür.” “Allah bu ve benzeri afetlerden bizleri korusun” dedi.

4 CUMHURİYET SAVCISı ATANDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden sahasında saat 14.30 sıralarında meydana gelen heyelan hepimizi derinden üzdü. İliç tarafından adli soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve 4 cumhuriyet savcısına görev verildi. Bu, Erzincanlı vatandaşlarımıza bir mesajdır.” “Enkaz altında kalan madenci kardeşlerimizin sağ salim kurtarılmalarını temenni ediyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

BAKAN IŞIKHAN: 4 MÜFETTİŞ ATANDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da olayla ilgili olarak 3 başmüfettiş ve 1 bakanlıktan müfettişin görevlendirildiğini açıkladı. Bakan Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kazadan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Heyelan altında kalan işçilerimizin sağ salim kurtarılması en büyük temennimizdir. Devlet olarak biz de görev başındayız. Kazayı araştırmak üzere Bakanlığımıza bağlı 3 başmüfettiş ve 1 müfettiş görevlendirildi, gerekli incelemeler yapılacaktır.” “Maden çalışanlarımıza, onların kıymetli ailelerine ve Erzincanlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

400 KİŞİLİK EKİP SEVK EDİLDİ

Erzincan Valiliği’nden yapılan açıklamada, 400 kişilik bir grubun bölgede arama kurtarma görevini sürdürdüğü belirtildi ve şu ifadelere yer verildi:

“13 Şubat 2024 (bugün) saat 14.28 sıralarında Anagold Çöpler Altın Madeni yığın liçi alanında heyelan meydana geldi. Acil olarak olay yerine 400 kişilik ekip sevk edildi ve kurtarma çalışmaları için yoğun arama kurtarma çalışması başlatıldı. Çalışanların yeraltında mahsur kaldığını belirterek, “Adli ve idari soruşturma başlatıldı. Yaşanan üzücü olay nedeniyle tüm çalışanlarımıza ve ailelerine başsağlığı diliyor, can kaybının yaşanmamasını temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ŞİRKETTEN YAZILI AÇIKLAMA

Olayla ilgili Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den de yazılı açıklama yapıldı. Heyelanın sızıntı bölgesinde meydana geldiği belirtilen açıklamada, “Bu trajik olaydan hemen sonra bölgedeki çalışanlarımızla iletişime geçerek acil durum planımızı devreye soktuk ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil müdahale ekiplerine ve AFAD birimlerine acil bildirimde bulunarak olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik tedbirleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlı bir şekilde aksiyon alındı. Faaliyetlerimizle bu zor günlerde hem çalışanlarımızla hem de paydaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceğiz. Bu acı olayın etkilerini en aza indireceğiz. “Olayın altüst edilmesi için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, herkesi seferber edeceğiz. Olayı derhal açıklığa kavuşturmak için kaynaklarımızı kullanacağız.”

Siyanür Sızıntısı Vardı

Bu arada 21 Haziran 2020 tarihinde Çöpler Altın Madeni’nde siyanür sızıntısı yaşandı. Olayın ardından bölgede temizlik çalışması yapıldı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ilgili firmaya para cezası keserek çalışmalarını durdurdu. aktiviteler. Ulusal ve uluslararası mevzuat ve standartlar çerçevesinde gerekli iyileştirmeleri tamamlayan şirket, 22 Eylül 2022 tarihinde yeniden faaliyetlerine başlamıştır.

ÖZGÜR ÖZEL: PARTİ HEYETİ BÖLGEYE TAŞINDI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Erzincan İliç’teki altın madeninde yaşanan faciayı endişe ve dehşetle takip ediyoruz. Genel Başkan Yardımcılarımız Deniz Yavuzyılmaz, Gamze Taşcıer, milletvekillerimiz Mustafa Sarıgül, Müzeyyen Şevkin ve Parti Meclisi üyemizden oluşan parti heyetimiz Bölgeye gitmek üzere yola çıkan Baran Bozoğlu, “Tek isteğimiz enkaz altında kalan madencilerimize sağ salim ulaşmak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu