Haber

Irak ve Suriye’de ABD ve koalisyon güçlerine 16 saldırı düzenlendi

YENİ ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 17-26 Ekim tarihleri ​​arasında Irak ve Suriye’de ABD ve koalisyon güçlerine yönelik toplam 16 saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu.

Pentagon basın sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD ve koalisyon güçlerine yönelik baskınlara ilişkin soruya Ryder, “17-26 Ekim tarihleri ​​arasında ABD ve koalisyon güçlerine Irak’ta en az 12 kez, Suriye’de ise 4 ayrı kez tek yönlü saldırı uçağı ve roketlerle saldırı düzenlendiğini söyleyebilirim.” söz konusu.

Ryder, yeni bilgiler geldikçe bu rakamları revize etmeye devam edeceklerini belirterek, “Saldırıların sorumluluğunu üstlenen gruplar hakkında, bu grupların İran’la bağlantılı olduğunu bildiğimizi söylemek dışında detaylı bilgi vermeyeceğim.” Bu kelimeyi kullandı.

Ortadoğu’ya 900 ABD askeri konuşlandırılıyor

Pentagon sözcüsü ayrıca toplantıda Ortadoğu’daki çatışmaların daha geniş bir alana yayılmasını önlemek amacıyla bölgeye 900 asker ve ek hava savunma sistemi göndereceklerini duyurdu.

Ryder, “İlk kuvvet duruşu duyurumuzdan bu yana yaklaşık 900 askerin ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) sorumluluk alanına konuşlandırıldığını veya konuşlanma sürecinde olduğunu doğrulayabilirim” dedi. söz konusu.

Ryder, bölgede konuşlandırılacak söz konusu birimlerin yanı sıra Bölgesel Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) bataryaları, Patriot ve Avenger bataryaları ve ilgili hava savunma sistemi unsurlarının da bulunacağını kaydederek, bunların bölgesel destek sağlamayı amaçladığını söyledi. caydırıcılık çabaları.

Ryder ayrıca, ABD’nin “hava savunma yeteneklerini daha da güçlendirmek” amacıyla İsrail’e envanterindeki iki adet ABD Demir Kubbe sistemini sağlamayı planladığını belirterek, operasyonel güvenlik nedeniyle sevkiyat veya teslimat tarihi hakkında bilgi vermeyeceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu