Ekonomi

İSTİB Başkanı Kopuz, üçüncü çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi Açıklaması

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Lideri Ali Kopuz, “Savaş, salgın, jeopolitik riskler gibi çeşitli olumsuzlukların yatırımları, üretimi, ihracatı ve istihdamı baskıladığı olağanüstü bir dönemden geçmemize karşın elde edilen büyüme oranını olumlu karşılıyoruz.” tabirlerini kullandı.

İSTİB’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kopuz, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 3. çeyreğe ait gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) datalarını kıymetlendirdi.

Türkiye iktisadının salgın sonrası olağanlaşma süreciyle birlikte birinci iki çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüdüğünü hatırlatan Kopuz, şunları kaydetti:

“Küresel risklerin üretim, ihracat ve yatırım öngörülebilirliğini azalttığı bu süreçte en değerli ticaret ortağımız olan Avro bölgesi iktisadının yıllık bazda 2,1 büyüdüğünü göz önüne alırsak, Türkiye’nin yakaladığı yüzde 3,9’luk büyüme sayısının ne kadar bedelli olduğunu daha yeterli anlayabiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği uzun vadeli sürdürülebilir Türkiye büyüme modeli bu zorlu konjonktüre rağmen güçlü durmamızı sağlıyor.

Tarım yüzde 1,1’lik büyüdü. Ağustos ayında tarımdaki daralmanın büyük oranda mevsimsel olduğunu belirtmiştim. Hakikaten hasat periyoduyla birlikte güçlü gelen rekolte sayıları sonrası olumlu büyümeyi yakaladık. Fakat ziraî hasılamızın toplam büyümedeki hissesi hala potansiyelimizin altında bulunuyor. Şu an uygulanan aktif siyasetlerle ziraî hasılamızı en kısa müddette hak ettiği noktaya taşıyacağımıza gönülden inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu