Haber

Kanada’daki orman yangınlarından çıkan duman New York’a ulaştı Gökyüzü sarıya döndü

– Kanada’daki orman yangınlarından çıkan duman New York’a ulaştı

Gökyüzünün rengi sarıya döndü

NEW YORK – Kanada’da devam eden orman yangınlarından yükselen dumanlar ABD’nin New York kentine sıçradı. Gökyüzünün rengi sarıya dönerken, kalp ve solunum yolu rahatsızlığı bulunanların dışarı çıkmaması istendi.

Kanada’nın kuzeydoğu bölgelerinde haftalardır devam eden orman yangınları söndürülemiyor. Yangınlardan yükselen dumanlar Ontario ve Quebec’in semalarını kaplarken, ABD’nin en kalabalık şehri New York’a da sıçradı ve gökyüzünün rengi sarıya döndü. New York Eyaleti Çevre Koruma Dairesi’nden yapılan açıklamada, 5 bölgede hava kalitesinin bozulduğu belirtilirken, sağlık uyarısı verildi. Kalp ve solunum yolu hastalığı olanların dışarı çıkmamaları istendi. Ayrıca okullardaki tüm açık hava etkinlikleri iptal edildi. Dumanın büyük kısmının Kanada’nın Quebec eyaletinde çıkan yangınlardan kaynaklandığı belirtildi. New York Belediye Başkanı Eric Adams, gece saatlerinde yaptığı açıklamada, “Hava koşullarının yarın öğleden sonra ve akşam daha da kötüleşmesi bekleniyor” dedi.

Kanada Kurumlararası Orman Yangın Merkezi verilerine göre ülke genelinde 423 orman yangını devam ederken, 246 tanesi kontrolden çıktı. Yangınların çoğunun Quebec’te çıktığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu