Ekonomi

Karadeniz’de Hamsi Bolluğu Devam Ediyor

Son dönemde Karadeniz’de bolca avlanan hamsi hem balıkçıları hem de vatandaşları sevindiriyor. Hamside son yılların en bereketli sezonunu yaşarken 3 kilo 100 TL’den satılmaya devam ediyor. Balıkçılar, hamsi bolluğunun devam ettiğini ancak şu ana kadar iyi bir görüntü sergilemeyen palamut için umudun bittiğini ve bu balığın sezonunun bittiğini söyledi.

Trabzon Balık Hali’nde büyük miktarlarda tezgahları süsleyen hamsinin 3 kilosu 100 TL’den satılması vatandaşların ilgisini çekti. Balıkçılar, son yılların en bol hamsi dönemini yaşadıklarını belirtirken, hamsi bolluğunun diğer balık çeşitlerinin fiyatlarını da aşağı çektiğini söyledi.

Hamsi bolluğu devam ediyor

Balıkçı esnafından Mehmet Örseloğlu, hamsi bolluğunun devam ettiğini belirterek, “Hamsi bolluğu var ve çok uygun fiyatlarla satıyoruz. Bu yıl palamutun olmaması hamsi için bereket oldu. Dolayısıyla hamsi satıldı” dedi. hem bizi hem de vatandaşlarımızı sevindiriyor. Bu yıl palamuttan umudumuzu kestik, umudumuzu hamsiye bağladık, bereket hala devam ediyor. İnşallah.” “Böyle devam edeceğiz ve dönemi böyle kapatacağız. Bizim fiyatlarımız hamsiyi 3 kilosu 100 TL’ye satıyoruz. İstavrit 50 TL, mezgit 75 TL, sargan 200 TL. Hamsi bolluğu da piyasayı olumsuz etkiliyor.” Diğer balık çeşitlerinin fiyatları da düşüyor dolayısıyla fiyatları da düşüyor” dedi.

Palamuttan umudumuzu kestik

Balıkçılardan Ahmet Çoğalamış, bu sezon palamuttan umudu kestiklerini belirterek, “Hamsi bolluğu bu aralar devam ediyor. Trabzon açıklarında bol miktarda avlanıyor, dolayısıyla bu bolluk denizlere de yansıyor.” Fiyatlar. 3 kilogramı 100 TL’ye satıyoruz. Hamsi bu sezonun en ucuz dönemi. Geçen yıl 50-100 TL’ydi.” Ancak 3 kiloyu 100 TL’ye, hatta 5 kiloyu 100 TL’ye sattığımız günler de oldu. Bu sene palamuttan ümidimizi kestik. Görünürde hala palamut yok. Zaten sezon bitti, bundan sonra varsa da çok düşük olacak. Mezgit fiyatlarımız 75 TL’dir. “3 kilo hamsi 100 TL, istavrit 50 TL, dolayısıyla bu sene çeşit bol” dedi.

Balıkçılardan Gökmen Aydın, “Hamsi bu sene bol, 3 kilosu 100 TL. Uzun yıllardır ilk defa bu sezon hamsi bu kadar bol oldu diyebiliriz. Palamut işi bitti, hamsi bitti” dedi. Bu yıl bol, gelecek yıl palamut bol olur, genelde böyle olur. İstavrit 50 TL, “Sargan 175-200 TL, mezgit 100-150 TL. Palamut isteyenler var, bundan sonra gelirse daha da azalır” dedi. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu