Haber

Nevşehir’de bir kişi, 28 yıldır kayıp babasının izini sürüyor

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Oğulkaya köyünde 1994 yılında kaybolan babasını arayan kişi, zaman aşımına uğrayan savcılıktaki dosyanın yeniden açılmasını sağladı.

Çocukluğundan beri kendilerini terk edip başka bir şehirde yaşadığını düşündüğü 1962 doğumlu babası Mustafa Çekiç’in öldürüldüğünü argüman eden Engin Çekiç (36), o devirde köylerinde ve etraf köylerde yaşanan olayları araştırıp savcılığa cürüm duyurusunda bulundu.

Çekiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine ilişkin küçükbaş hayvanları yerde otlatırken yanına gelen bir köylüsünün, babasının öldürüldüğünü anlattığını, bunun üzerine olayı araştırıp savcılığı bilgilendirdiğini belirtti.

Babasının, 1994 yılında köydeki bir düğüne gittiğini, buradan ayrıldığında ise elektik kesintisi nedeniyle köyün karanlığa büründüğünü ve bu sırada silah sesleri duyulduğunu bildiklerini tabir eden Çekiç, babasından o günden sonra haber alınamadığını anlattı.

Babasının kaybolmasından bir mühlet sonra kırsal alanda yanmış ceset bulunduğunu, kimliği belirlenemeyen cesedin jandarmanın nezaretinde mezarlıkta toprağa verildiğini öğrendiğini aktaran Çekiç, cesedin babasına ilişkin olduğunu tez etti.

Çekiç, “Savcılığa haber verdik. İki mezar yeri açılıp incelendi ama çocuk cesedi çıktı. Ben olayı öğrendiğimden beri bu mezarlığa geliyorum, dua ediyorum. Babamın biran önce buradan çıkarılıp kendi köyümüze defnedilmesini istiyorum.” dedi.

Kayıp Mustafa Çekiç’in arkadaşı Şener Korkmaz da o devir yanmış cesedi gördüğünü, tanınmaz halde olduğu için yakındaki bir köye götürülerek defnedildiğini söyledi.

Cesedin kime ilişkin olduğunu bilmediğini lisana getiren Korkmaz, “O zaman yakınları DNA testi isteseydi açığa çıkardı. Jandarma karakol komutanı çevre köyleri telefonla aradı ama cesede sahip çıkan olmadı.” diye konuştu.

Gülşehir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Engin Çekiç’in müracaatının akabinde kimi köylülerin sözlerine başvurulduğu, DNA testi yapılması için sahipsiz cesedi gömen şahısların gösterdikleri mezarlarda inceleme yapıldığı lakin yetişkin erkeğe ilişkin kalıntılara rastlanmadığı öğrenildi.

Savcılığın soruşturması sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu