Haber

Orman Yangınlarında 6.900 Hektar Alan Zarar Gördü

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Bu yıl başından bu yana ülkemizde çıkan 1022 orman yangınında yaklaşık 6 bin 900 hektar alan zarar gördü. 18 yangında bu alanın sadece 5 bin 800 hektarı zarar gördü. Bu 18 yangın 10 Temmuz ile 18 Temmuz arasında yaşandı” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Bağrıkurt Mahallesi’ndeki buğday hasadına katıldı. Bakan Yumaklı biçerdöverin direksiyonuna geçerek hasada başladı. Daha sonra Konya Ticaret Borsası’na taşınan Bakan Yumaklı, burada düzenlenen Tarımsal Üretim Planlama Bölge İstişare Toplantısı’nda kaldı. Orman yangınları hakkında bilgi veren Bakan Yumaklı, “Bildiğiniz gibi bu hafta tüm illerimizde sıcaklık rekorları kırıldı. Küresel ısınmanın etkilerini yaşadığımız bu günlerde daha fazla orman alanı yakmadan bu süreci atlatmaya çalışıyoruz. 2 yıl içerisinde kara ve hava araçlarının nitelik ve niceliğini artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.Çok çalıştık.Rastgele bir yangını algılama yeteneğiniz ne kadar fazlaysa, müdahale süreniz o kadar hızlı olacaktır.Bu nedenle, zararı minimuma indirdik.Teknolojik ekipmanların yaygınlaşmasına ağırlık verdik.Eğitimli ve eğitimli çalışan sayımızı belli bir orana getirdik.En önemlisi uyumu güçlendirdik.Orman yangınlarının farklı bir boyutta devam ettiğini de görebilirsiniz. Türkiye’de inşallah bu şekilde devam edeceğiz.Bu yıl başından bu yana ülkemiz genelinde çıkan 1022 orman yangınında yaklaşık 6.900 hektar alan zarar gördü.Bu alanın sadece 5 bini zarar gördü. 18 yangında 800 hektarlık bir alan kül oldu. Bu 18 yangından 17’si 10 Temmuz ile 18 Temmuz ortası arasında meydana geldi. Geçen yıl birebir dönemde 1092 yangın çıktı ve 8 bin 100 hektarlık alan yok oldu. Orman yangınlarının sayısının ve geçen yıla göre daha az zarar gören alanın elbette alınan tedbirlerden kaynaklandığını söylemek mümkün. İlk müdahale, ilk tespit, ilk müdahale ve denetim sürelerinin de oldukça azaldığını görüyoruz” dedi.

Ülkedeki yangınların terörle ilgisi olmadığını ifade eden Bakan Yumaklı, “En kıymetlisi özellikle son 18 günde gerçekten büyüme potansiyeli olan 10 büyük yangın çıktı. Hep sebeplerini konuşuyoruz. Bu vesileyle söze dökelim: “Tabii ki İçişleri Bakanlığımız bu yılki yangınların sebeplerine ilişkin inceleme ve incelemelerini sürdürüyor ama ben size bu yılki yangınları şu ana kadar anlatayım. TMO GÜNLÜK EN YÜKSEK ALIM ÖLÇÜMÜNE ULAŞTI Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alımlarına da değinen Bakan Yumaklı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kuruluşundan bu yana günlük en yüksek alım ölçüsü olan 200 bin tona ulaştı. Bir günde 200 bin ton aldı. Toprak Mahsulleri Ofisi 584 alım noktasıyla yine tarihinin en yüksek alım noktasına ulaştı. Hasatın başından beri 5 puan 7 milyon ton tahıl yani 2021’de bu sayı yok denecek kadar azdı bu alımın sadece temmuz ayında 5.3 milyon tonu alındı ​​diyebilirim. Tahıl Ofisi 5.3 milyon ton tahıl aldı.Tek sebebi var o da Allah devletimize zarar vermesin.Devletimizin varlığı devletimizin kadim kurumları böyle zamanlarda kendini gösteriyor ve üretici de üreticinin yanında oluyor. üretici ve çiftçi.Şu ana kadar aldığı işlerin maliyeti yaklaşık 46 milyar lira bu her gün yaklaşık 1 lira demek ki çiftçimize ,5 milyar lira ödeme yapıldı peki ya ne olacak Bir başka rekor da özellikle 440 bin atama ile 10.1 milyon ton işe atama oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu