Haber

Sayıştay: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kiraya verdiği 21 iş yeri ruhsatsız

Sayıştay Başkanlığı, 2021 yılına ilişkin belediye ve belediyelere bağlı yönetimlerin kontrol raporlarını yayınladı. Sayıştay denetçileri, kayyım idaresindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik kontrollerinde usulsüzlük tespit etti.

Amidahaber’den Gönül Morkoç’un haberine nazaran; belediyenin kiraya verdiği 21 iş yerinin ‘İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’ olmadığı kaydedilen raporda, bu işyerlerinden ‘İşyeri Açma Müsaadesi Harcı alınamadığı belirtildi. Sayıştay raporunda, “Belediye tarafından işyeri olarak kiraya verilen taşınmazlardan iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınmayan iş yerleri için ruhsat takibinin yapılarak iş yerlerinin ruhsatlandırılması ve bu iş yerlerine İş Yeri Açma İzni Harcı tahakkuk ettirilmesi gerekmektedir” sözlerine yer verildi.

Sayıştay incelemesinde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Kent Müzesi’nde bulunan tarihi ve kültürel bedeli olan yapıtların, taşınır mal yönetmeliği kararlarına uygun olarak müze defterine kaydedilmediği belirtildi.

‘KAYNAK KAYBINA YOL AÇTI’

Raporda, otobüslerin bakım ve tamirat sarfiyatları ile akaryakıt ve yedek kesim masraflarının öbür ünitelerce yapıldığı, bu alımlarda 191 İndirilecek KDV’nin kullanılmadığı belirtildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin 291 adet toplu taşımanın bulunduğuna dikkat çekilen raporda şu tabirlere yer verildi:

“Otobüs İşletme Şube Müdürlüğü’ne ilişkin yedek parça, akaryakıt, bakım onarım vb. satın alımlarının, aynı zamanda ticari bir işletme vasfına sahip olan Otobüs İşletme Müdürlüğü yerine, KDV yönünden ayrı bir mükellefiyet kaydı bulunmayan Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bütçesinden yapılması ve 191 İndirilecek Katma Değer Vergisi hesabının kullanılmaması kaynak kaybına yol açmaktadır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu