Haber

Tunuslu Parkinson Hastası Kadın İstanbul’da Tedavi Gördü

Tunus’ta yaşayan Nadia Dridi (58), 2011 yılında cilt kanserine yakalandığını öğrendi. İki yıl sonra kanseri yendi ancak bu kez Parkinson hastalığına yakalandı. Ebe olan Dridi, hastalık belirtileri nedeniyle günlük yaşamında zorluk yaşıyor ve ellerindeki titreme nedeniyle işini yapmakta zorlanıyordu. Kullandığı ilaçların yan etkisi nedeniyle istemsiz hareketler de yaşayan Dridi, tedavi için İstanbul’a geldi. 9 yıldır hastalıkla mücadele eden Dridi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh’ın başarıyla gerçekleştirdiği beyin uyarımı ameliyatı sonrasında eski sağlığına kavuştu.

Tunus’ta yaşayan Nadia Dridi (58), 2011 yılında cilt kanserine yakalandığını öğrendi. İki yıldır mücadele ettiği kanseri yendi ancak zamanla başlayan titremeler sonucu Parkinson hastalığına yakalandığını öğrendi. sol elinde. Parkinson hastalığı giderek ilerliyordu, ilaç tedavisi yetersiz kalıyordu ve ilaçların yan etkileri nedeniyle de istemsiz hareketler yaşıyordu. Ebe olan Dridi, hastalık belirtileri nedeniyle günlük yaşamında zorluk yaşıyor, ellerindeki titreme nedeniyle de mesleğini icra etmekte zorlanıyordu. Tedavi için İstanbul’a gelen Dridi’ye Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh’ın başarıyla gerçekleştirdiği beyin simülasyonu ameliyatının ardından eski sağlıklı günlerine kavuştu.

“ARTIK GÜNLÜK İŞLERİMİ KOLAYLIKLA YAPABİLİYORUM”

Hastalık sürecini anlatan Nadia Dridi, “9 yıldır Parkinson hastasıyım. Hastalık sol elimde titreme ile kendini gösterdi. Bir süre sonra ilacın yan etkilerini yaşamaya başladım. İlaçlarımı kullandığımda , titremelerim azaldı ama ilacın yan etkisinden dolayı istemsiz hareketler yaşıyordum. Hastalığıma rağmen bir süre çalışmaya başladım. Devam ettim. Bu meslekte en değerli şey ellerimdir. Her zaman ellerimde titreme olur. çalışırken ellerim. Bu durum beni çok etkiledi. Tedavi için İstanbul’a geldim. Gerekli değerlendirmeler sonucunda doktorum ameliyata uygun buldu ve beyin pili takıldı. Artık çok sağlıklıyım. Artık rahatlıkla yapabiliyorum. Günlük işlerimi yürütüyorum. “Yapabilirim. Ülkeme döndüğümde bol bol spor yapmak istiyorum. Emekli olduğum için ebeliğe dönemem ama sosyal hayatıma yeniden kavuşabildiğim için çok mutluyum” dedi.

“ANNEMİN HASTALANMASINDAN SONRA PARKİNSON SAHASINA GİTMEYİ DÜŞÜNDÜM”

Bu süreçte annesine destek olduğunu belirten Rayan Dridi, “Biz üç kardeşiz. Yeni mezun bir hekimim. 2014 yılında anneme Parkinson hastalığı tanısı konduğunda hastalık hakkında pek bir bilgim yoktu ama bilgim vardı. Bu süreçte çok fazla araştırma yaptım. 2016 yılında annemle beyin stimülasyon ameliyatına ihtiyacı olduğunu paylaştım. “Bu süreçte Parkinson ve hareket bozuklukları konusunda uzmanlaşmak istediğime karar verdim” dedi.

DR. ZIRH: AMELİYAT HASTA UYANIK DURUMDA SOHBET EDİLERE YAPILIR.

Doç. Prof., beyin stimülasyon ameliyatlarının hasta uyanıkken yapıldığını belirtti. Dr. Ali Zırh, operasyona ilişkin şu bilgileri verdi:

“Nadia Hanım 9 yıldır Parkinson hastalığıyla uğraşıyordu. İlaç tedavisi yetersiz kalıyordu ve ilacın yan etkileri nedeniyle istemsiz hareketler yaşıyordu. Gerekli değerlendirmeler sonucunda beyin uyarımı tedavisi olan beyin stimülasyon tedavisini uyguladık. Hayatı olumsuz etkilenen hastamıza cerrahi yöntem uygulandı. Yaklaşık 3-3 buçuk saat sürdü.” Pil yerleştirme ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik. Beyin pili ameliyatlarında yaptığımız işlem, beynin içine koyduğumuz iki küçük ince elektrodu, göğüste deri altına yerleştirdiğimiz pile uzatma kablosuyla bağlamaktır. Pili dışarıdan bilgisayar aracılığıyla programlayıp beyne elektrik akımı enjekte ediyoruz. Böylece hastalıktan sorumlu bölgelerdeki birçok aktiviteyi kontrol altına alıyoruz. “Semptomları düzeltmeye çalışıyoruz. Ameliyat hasta uyanıkken, sohbet edilerek yapılıyor. Hastamızın ameliyat sırasında neler hissettiğini bizimle paylaşmasını sağlayarak ameliyatımızın kalitesini ve başarısını arttırabiliriz.”

“YENİDEN BAĞIMSIZ YAŞAMA ŞANSINA SAHİP OLABİLİRLER”

Dr. Zırh, “Ameliyat için uygun olan ve ameliyattan fayda görecek doğru hastanın seçilmesi ve ameliyat sırasında beyin pili elektrotlarının beyinde doğru yere yerleştirilmesi büyük önem taşıyor. Gerekli pil ayarlamaları yapıldıktan sonra Dr. Ameliyat sonrasında hastalar eski sağlıklı günlerine yeniden ‘merhaba’ diyebiliyor ve bağımsız yaşama şansına sahip oluyor.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu