İş

Türkiye enflasyonu, Nvidia’nın yeni nesil yapay zeka çipi, Çin’in imalat faaliyetleri: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Yatırımcıların, Fed politika yapıcılarının bu yıl olası faiz indirimlerine nasıl yaklaşacaklarını etkileyebilecek önemli bir istihdam raporunu beklemeleriyle birlikte, ABD hisse senedi vadeli işlemleri yeni işlem haftasına yükselişle başladı. Bu arada Nvidia (NVDA), artan rekabetle başa çıkmaya çalışırken önemli yapay zeka çipinin son neslini tanıttı. Türkiye’de enflasyon 1,5 yılın zirvesini gördü.

1. Vadeli işlemler yükseldi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, yükselişe geçerek üç büyük endeksin de Mayıs ayında güçlü kazançlar elde etmesinin ardından yeni aya olumlu bir başlangıca işaret etti.

Dow %0,1, S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,2 artış kaydetti.

Birinci sınıf hisselerden oluşan Dow Jones Industrial Average ve gösterge S&P 500, geçen ayın son seansını yeşil renkte tamamlarken teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite ufak bir düşüşle kapandı. Mayıs ayında Dow %2,4, S&P 500 %4,8 ve Nasdaq %6,9 oranında yükseliş kaydetti.

Cuma günü yatırımcılar, enflasyonist baskılarda direnç olduğunu ancak tüketici harcama faaliyetlerinin zayıfladığını gösteren verilerden gelen karışık sinyalleri değerlendirdi. Yatırımcılar şu anda Fed’in, Eylül ayında olası bir faiz indirimine aşağı yukarı eşit ihtimal veriyor. Aralık ayında ikinci bir olası indirim beklentileri de desteklendi.

2. ABD istihdam raporu bu hafta açıklanacak

Cuma günü paylaşılacak olan ve yakından takip edilen tarım dışı istihdam raporunun, ABD iş gücü piyasasının Mayıs ayında yüksek faiz karşısında direncini koruduğunu göstermesi bekleniyor.

Ekonomistler, ekonominin Nisan ayına göre mütevazı bir artışla ay boyunca 185.000 istihdam eklemiş olmasını bekliyor.

Piyasalar, aşırı güçlü bir ekonominin Fed’in bu yıl faizlerde indirime gitmesini engelleyebileceğinden hatta borçlanma maliyetlerinde bir artış gerektirebileceğinden endişe ediyordu. Ancak bu endişeler, geçtiğimiz ay enflasyonda yavaşlama ve istihdam talebinde soğuma olduğunu gösteren verilerle geçici de olsa bir miktar hafifledi.

Politika yapıcılar, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’lik hedefe geri döndüğüne dair daha fazla kanıt görmek istediklerini söyleyerek faiz indirimleri konusunda sabırlı olunması çağrısında bulunmaya devam etti. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Financial Times’a yaptığı açıklamada, faiz oranlarının “uzun” bir süre beklemede kalması gerekebileceğini söyleyerek bu düşünceyi yineledi.

Bununla birlikte zayıf bir istihdam raporu, genel ekonomide bir gevşemeye işaret edebilir; bu da fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskıyı bir miktar hafifletebilir.

3. Nvidia en yeni çip modelini tanıttı

Yapay zeka konusundaki heyecan patlamasının merkezinde yer alan yarı iletken devi Nvidia, artan rekabetle mücadele etmek için “bir yıllık” yeni sürüm temposunu sürdürmeye çalışırken yapay zeka için optimize edilmiş en yeni çip serisini duyurdu.

Şirket, hafta sonu beklenmedik bir hamleyle “Rubin” adını verdiği en yeni çip mimarisini açıkladı. 2026’da piyasaya sürülmesi planlanan Rubin’in tanıtımı, şirketin “Blackwell” olarak adlandırılan yeni nesil veri merkezi işlemcileri henüz piyasaya sürülmeye başlamadan önce yapıldı.

Blackwell, Nvidia’nın mevcut “Hopper” yongalarının duyurulmasından bir yıl geçmişken üretiliyor.

Geçtiğimiz ay bir başka çeyrekte daha yüksek gelir elde ettiğini açıkladığından bu yana piyasa değerine yaklaşık 350 milyar dolar ekleyen Nvidia, rakipleri Advanced Micro Devices (AMD) ve Intel’in (INTC) yanı sıra Google’ın sahibi Alphabet (GOOGL) ve yazılım devi Microsoft (MSFT) gibi teknoloji devleri tarafından üretilen şirket içi çiplerle rekabete girmek için yarışıyor.

Pazar günü ayrıca AMD, kendi yapay zeka amiral gemisi olan MI325X hızlandırıcısı için bir güncellemenin yanı sıra 2025 yılında satışa sunulacak olan MI350 işlemci serisini de tanıttı.

Nvidia, AMD gibi birçok hisse senedi ile ilgili finansal ve teknik bilgilere, grafiklere, analizlere ve ProTips ipuçlarına hızla erişmek için InvestingPro dünyasına adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: FIRSAT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

4. Caixin PMI verilerine göre Çin’in imalat faaliyeti Mayıs ayında beklenenden daha fazla büyüdü

Bugün açıklanan özel satın alma yöneticileri endeksi verilerine göre Çin’in imalat sektörü, Mayıs ayında beklenenden daha fazla büyüyerek dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin bazı sektörlerinde ivmeye işaret etti.

Caixin imalat PMI, Mayıs ayında 51,7 ile 51,6 olan beklentilerin ve bir önceki ayın 51,4 olan değerinin üzerinde gerçekleşti.

Bu rakam, Çin imalatının Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde küçüldüğünü gösteren Cuma günkü resmi PMI değeriyle büyük ölçüde tezat oluşturdu.

Ancak Caixin PMI, resmi verilerden farklıdır. Caixin anketi Çin’in güneyindeki daha küçük, özel işletmeleri kapsarken resmi anket, daha çok kuzeydeki daha büyük, devlet tarafından işletilen işletmelere odaklanıyor.

Caixin PMI ayrıca resmi verilere kıyasla daha küçük bir işletme havuzunu kapsıyor. Yatırımcılar genellikle Çin ekonomisinin daha genel bir resmini elde etmek için her iki anketi de kullanır.

5. OPEC+ üretim kesintilerini uzattıktan sonra petrol yükselişe geçti

OPEC+’nın, piyasalar tarafından yaygın olarak beklenen bir kararla mevcut üretim kesintilerini gelecek yıla uzatmasının ardından petrol fiyatları Avrupa saatlerinde hafif yükseldi.

Ağustos vadeli Brent %0,1 artışla 81,21 dolara yükselirken West Texas Intermediate %0,1 artışla 76,82 dolar oldu. Her iki kontrat da geçen hafta %0,6 ile %1 arasında değer kaybederek kısmen, daha uzun vadeli yüksek faizlerin, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de talebi düşürebileceği endişesiyle geriledi.

OPEC+ olarak bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve aralarında Rusya’nın da bulunduğu müttefikleri, günlük yaklaşık 5,86 milyon varillik üretim kesintilerini 2025 yılına kadar uzatma kararı aldı.

Özellikle 2025 yılı sonuna kadar 3,6 milyon varillik kesintiyi sürdürecek. Bu arada 2,2 milyon varillik kesinti, bu yılın Eylül ayı sonuna kadar üç ay uzatılacak ve daha sonra Ekim ayından Eylül 2025’e kadar kademeli olarak kaldırılacak.

6. Enflasyon son 1,5 yılın zirvesine çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ait enflasyon verilerini açıkladı.

TÜİK’in açıklamasına göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75,45 artış gösterdi.

Tüketici enflasyonu, Kasım 2022’de görülen %84,39’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

TÜFE’deki değişim oranları incelendiğinde, 2024 Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,37 artış kaydedildi. Ayrıca geçen yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 22,72, önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 75,45 artış yaşandı. On iki aylık ortalamalara bakıldığında ise bu artış yüzde 62,51 olarak gerçekleşti.

Ana harcama grupları bazında değerlendirildiğinde, giyim ve ayakkabı grubu yüzde 50,85’lik artışla bir önceki yılın aynı dönemine göre en az artış gösteren grup oldu. Buna karşılık, eğitim grubu yüzde 104,80’lik artışla en yüksek artışı kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu