Ekonomi

‘1 milyon TL’lik aracı 805 bin TL’ye alabilirdik’

Her yıl açıklanan yeniden değerleme oranları ödenecek vergi, harç ve cezaları doğrudan etkilemektedir. Bu alanlardaki yasal düzenlemelerde her yıl yapılan yeniden değerleme oranlarına göre artışın yapılacağı belirtiliyor.

T24 yazarı Murat Batı, otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi ve ÖTV tarifesi için yazıda böyle bir ifadenin bulunmadığına dikkat çekerek, bu durumda Cumhurbaşkanı’nın yeniden değerlendirme yetkisinin bulunduğunu belirtti. Batı, bu konuyla ilgili son düzenlemenin 2022 yılında yapıldığını, yeni bir düzenleme yapılması durumunda ise, “Mesela 1 milyon TL’lik bir aracı 805 bin TL’ye alabilirdik.” o yazdı.

Murat Batı’nın “Otomobil fiyatlarının düşürülmesi Cumhurbaşkanının elinde…” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Vergi mevzuatımızın pek çok yerinde vergi dilimleri, götürü muafiyet gibi mükellef lehine uygulamalar, doğrudan yeniden değerleme oranının her yıl artmasıyla ilişkilendiriliyor. Bu otomatikleşti ve lehimize bir uygulama haline geldi. Ancak otomobillere uygulanan matrah artışı, gelir vergisi dilimindeki yeniden değerleme oranı kadardır.” Yıl artmıyor.

Hatta en son matrah güncellemesi 24 Kasım 2022’de yapılmıştı. 24 Kasım 2022 tarihinde yürürlüğe giren 6417 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile hem otomobillere ilişkin ÖTV matrahları hem de tarifedeki baz dilim sayıları açıklandı. artırılmış.

Yani vergi matrahının güncellenmesi değerleme oranına bağlı olmayıp tamamen Cumhurbaşkanının takdirine bırakılmıştır.

Ve Kasım 2022’den bu yana aynı tarifeden çok büyük ÖTV ödüyoruz. Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu bu günlerde bu tarifenin gerçekçi hale getirilmesi gerekiyor.

Bugünden fazla uzaklaşmadan, otomobil tarifesini sadece 2022 yeniden değerleme oranı (yüzde 122,93) ve bu yıl için yüzde 58,46 (YDO) oranında artırsak aşağıdaki yeni tarifeye ulaşacağız.

Örneğin motor silindir hacmi 1600 cm³’ü aşmayan ve satış fiyatı 1 milyon TL olan bir otomobil için 370 bin TL Özel Tüketim Vergisi ve 167 bin TL KDV ile toplam 537 bin TL vergi ödeniyor.

Ancak tarifedeki adımlar sadece son iki yılın yeniden değerleme oranı kadar artırılsaydı, bu kez aynı araç için 208 bin TL Özel Tüketim Vergisi, 134 bin TL KDV ve toplam 342 bin TL vergi ödeyecektik. ve aynı aracı bugün 805 bin TL’ye satın aldım. Yani aynı aracı bugün 195 bin TL daha ucuza alırdık. Aslında bu adımlar daha önceki yıllarda YDO’da uygulansaydı bugün aynı aracı çok daha ucuza alırdık.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu