Ekonomi

ABD piyasaları, borç tavanı anlaşmasının ardından kazançlara işaret ediyor

Investing.com – ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Washington’daki milletvekillerinin 31,4 trilyon dolarlık borç limitini kaldırmak ve olası bir felaketi önlemek için anlaşmaya varmasının ardından Pazartesi günü yükseldi.

Dow%0.18, S&P 500%0,23 ve Nasdak 100%0.39 yükseldi.

ABD’de borsalar Anma Günü nedeniyle Pazartesi günü kapalı olacak.

Lider, uzun süren siyasi çekişmelerin ardından hafta sonu Bidenve Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Başkanı Kevin McCarthyFederal Rezerv tarafından varılan borç tavanı anlaşması, borç tavanını 2025 yılına kadar yükseltecek ve önümüzdeki iki yıl boyunca savunma dışı harcamaları sınırlayacak.

Hem Biden hem de McCarthy, anlaşmanın bir uzlaşma işi olduğunu söylerken, anlaşmanın şartları, kendi partilerinin bazı üyelerinden şimdiden tepki aldı.

Sert muhafazakar Cumhuriyetçilerden oluşan sözde Özgürlük Kümesi, anlaşmayı bir dizi büyük harcama kesintisi içermemekle eleştirdi. Sol görüşlü Demokratlar, Biden’ı çok sayıda önemli konuda taviz vermekle eleştirdiler.

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi ve Demokratların kontrolündeki Senato’nun anlaşmayı bu hafta oylaması bekleniyor. Bu kez, gerçek ilerleme, Hazine Bakanlığı’nın federal hükümetin tüm faturalarını ödemek için parasının bitmesini beklediği 5 Haziran’a kadar devam ediyor.

haberbogazliyan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu