Ekonomi

Döviz Korumalı Mevduattan Kaçış sürüyor

Döviz Korumalı Mevduat hesaplarındaki düşüş son 11 haftadır devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgiye göre, KKM hesaplarındaki tasarruf 25 Ağustos haftasında 3 trilyon 368 milyar 652 milyon lira iken yüzde 13 azalarak 2 trilyon 921 milyar 667 milyon liraya geriledi. 3 Kasım haftasında lira. Son 11 haftada 447 milyar lira kayıp yaşandı.

Dolar bazında KKM’nin büyüklüğü 3 Kasım haftasında 102,1 milyar dolar oldu. 25 Ağustos haftasında KKM’nin dolar büyüklüğü 127,3 milyar dolar oldu. Söz konusu haftadan bu yana yaklaşık 25,2 milyar dolarlık düşüş yaşandı.

Zorunlu karşılıkların artırılmasının etkisi oldu

KKM’deki erime Merkez Bankası’nın KKM zorunlu karşılıklarını artırmasıyla tetiklendi. TCMB’nin Zorunlu Karşılıklar Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği 2 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğe göre, CCC’nin ağırlaştığı 6 aya kadar vadeler için zorunlu karşılık oranı 5 puan artırılarak yüzde 30’a çıkarıldı. Vadesi 1 yıla kadar olanlarla 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarıldı.

Eylül ayında CCC’nin kötüleşmesi üzerine TCMB, zorunlu vade değişim oranını 6 aya kadar yüzde 15’ten yüzde 25’e çıkarmış, vadesi 1 yıla kadar olanlarla 1 yıl ve daha uzun olanlar için teminat oranları açıklanmıştı. yüzde 5 gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu