Haber

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı hayatını kaybetti

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı dün saat 12.35 sıralarında tansiyon düşüklüğü şikayeti ile gittiği Kavacık’ta özel bir hastanede yaşamını yitirdi.

86 yaşında hayatını kaybeden Kundakçı’nın, Üsküdar’daki Selimiye Camii’nde çarşamba günü yapılacak törenle Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedileceği bildirildi.

1957 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olan Hasan Kundakçı, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli görevlerde bulundu.

Özel Harp Daire Başkanı olarak da görev yapan Kundakçı’nın adı, 90’lı yıllarda görev yaptığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terörle mücadeledeki başarılarıyla duyuldu.

Teröristlere izin vermeyen komutan

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında terör örgütü ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın şehit olması üzerine ateş altına alınan bölgeye gitti.

Telsiz görüşmelerinden teröristlerin yeniden saldıracağını öğrenen Kundakçı, okuldaki 55 yaralı askerden tekrar silaha sarılmalarını istedi. Kundakçı, bu askerlerle 14 saattir çatıştığı teröristlerin bölgeye girmesine izin vermedi.

Türk bayrağını indirmeye çalışan Yunanlılara ‘vurun’ emrini verdi

Kundakçı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olarak görevdeyken, 14 Ağustos 1996’daki protestolar sırasında Türk bayrağını indirmeye çalışan bir Yunan vatandaşının vurulması emrini verdi.

Bu olayın ardından İnterpol, Rum tarafının başvurusu üzerine Kundakçının yakalanması ve tutuklanması için kırmızı bülten çıkardı. Bu nedenle kundakçı 27 yıldır yurt dışına çıkmamıştı.

“Bayrak indirilirse orada duramayız”

Hasan Kundakçı, bu konuda “Bayrak indirilirse orada kalamayız. Bayrağı indirilmiş komutan olmaktansa yurt dışına çıkamayan komutan olarak anılmayı tercih ederim.”açıklama yapmıştı.

Her zaman yanında taşıdığı davul şarjörlü piyade tüfeği nedeniyle ‘Tamburalı Paşa’ olarak anılan Kundakçı, terörle mücadeleyi anlatıyor. “Güneydoğu’da Unutulmazlar”adlı bir kitabı da vardır.

haber-alucra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu