Ekonomi

Pentagon’dan ‘Türkiye’ açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin karara ilişkin soruları yanıtladı.

Kararın ön inceleme için Kongre’ye nasıl gönderildiği ve bu olası satışın iki ülkenin askeri ilişkilerinde ne kadar değerli olduğu sorusuna yanıt veren Ryder, kararın değerlendirilmek üzere Kongre’de olduğunu söyledi.

“Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkiler söz konusu olduğunda, Türkiye’nin önemli bir ortak ve müttefik olduğunu her zaman söyledik. Bu nedenle, bu ilişkiyi güçlendirmek ve karşılıklı savunma ihtiyaçlarımızı sağlamak için Türkiye’nin liderleriyle yakın çalışmaya devam edeceğiz. dikkate alınır,” dedi Ryder. dedi.

ABD yönetiminin Türkiye’ye F-16 satışını onaylaması ile Yunanistan’a F-35 uçakları satma planının birbiriyle bağlantılı olup olmadığı sorulduğunda Ryder, bu konuların birbirinden bağımsız olduğunu ve ABD’nin her iki ülke ile ilişkisi olduğunu kaydetti.

Bazı Kongre üyelerinin Türkiye’ye F-16 satışına itiraz ettiğini hatırlatan Ryder, Pentagon’un bu konuda Kongre’ye tavsiyede bulunup bulunmadığı sorulduğunda, “Bu Kongre’nin karar vereceği bir şey. Onlara buradan ne yapacaklarını söyleyemem. Defalarca söylediğim gibi, Türkiye ve ABD ortak bir ittifaktır ve Türkiye sadece bölgede değil, dünyada da değerli bir ortaktır.”

ABD, Ukrayna askerlerine Patriot eğitimi vermeye başladı

Tuğgeneral Ryder, ABD ordusunun Oklahoma’daki Fort Sill üssünde Ukrayna askerlerine Patriot hava savunma sistemleri eğitimi vermeye başladığını duyurdu.

Ryder, eğitimin birkaç ay süreceğini ve Ukraynalı askerlerin üsse 90’ların ortasında 100’e geldiğini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu