Haber

Guterres’in imzası ve Türkiye’de iş vaadiyle dolandırıcılık

Nepal’de yaşanan dolandırıcılık olayı uluslararası toplumun gündemine oturdu. Son yıllarda büyük bir ekonomik kriz yaşayan ülkeyi ziyaret eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ziyareti öncesinde yakalanan dolandırıcılar şaşkınlık yarattı.

Yerel basında yer alan haberlerde, bir kadının onlarca kişiyi yaklaşık 850 bin TL’ye denk gelen 2,5 milyon rupi dolandırdığı belirtildi.

Adı “Suruchi Bhujel” olarak tanımlanan kadının, Guterres imzasıyla 90 kişiyi parasını kendisine vermeye ikna ettiği belirlendi. Şikayetler üzerine Nepal polisi soruşturma başlatarak kadını gözaltına aldı.

TÜRKİYE’DE İŞ VADİSİYLE ONLARI ALDATTILAR

Kadının, Guterres’in imzasını taklit ederek dolandırdığı kişilere, Şubat ayında Türkiye’de meydana gelen deprem felaketi için Birleşmiş Milletler’in kampanya başlattığını söylediği ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler’in deprem bölgelerinde evlerin yeniden inşası için projesi olduğunu söyleyen ve para isteyen kadının 90 kişiyi ikna ettiği de kaydedildi.

Dolandırıcılar, Guterres’in imzasının kullanıldığını ve kendilerine Bhujel ve ortakları tarafından Türkiye’de düzenlenen sahte istihdam fırsatları vaat edildiğini belirterek dolandırıcılığı detaylandırdı.

Bhujel ile birlikte dolandırıcılık yapan eşi “Binod Shrestha” ve kardeşi “Sujan Bhujel”in kaybolduğu belirtildi. Nepal medyası tutuklanan Suruchi Bhujel’in 7 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu