Haber

Mevlüt Çavuşoğlu: İsveç alçakça hareketlere izin vererek suça ortak oldu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede İsveç ve Finlandiya ile NATO müzakerelerinin süresiz olarak sonlandırılmasının istenmesi üzerine Çavuşoğlu, “Bu ortamda üçlü bir görüşme anlamsız olur” dedi. dedim.

“Madenler üyelik sürecine giriyor”

Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa’da ırkçılık ve İslamofobi yükselişte. Bir hastalık haline geldi ve hızla yayılıyor. İsveç’teki bu alçaklık aslında bir nefret suçudur, ırkçı bir eylemdir. Kimse bize bunu düşünce özgürlüğü diye anlatmaya kalkmasın. İsveç diyor Şimdi radikal ırkçı bir ülke oldum.İslamofobi şimdi özgür diyorsa onların işi.Bu Avrupa Birliği normlarına da aykırıdır.Artık terörle mücadele yasalarını değiştirmek zorunda kaldılar. İsveç yönetimi bu hain harekete izin verdi ortak oldu bu kadar kolay tüm dünya öyle görüyor İsveç karar vermeli NATO’ya girmek istiyor mu istemiyor mu bu eylemlerin amaçlarından biri İsveç’in NATO’ya girmesini engellemektir aslında.PKK ile işbirliği yaparlar üyelik sürecinde mayın döşerler.Bu mayınları temizlemek İsveç’in sorumluluğundadır.Bu ortamda 3. toplantı anlamsız olur.Mevcut ortam nedeniyle ertelendi. bunu gölgeleyecek, sağlıklı olmazdı. Ayrıca İsveç’in bu ahi atamasını hayata geçirmek için ciddi bir adım atmadığını da görüyoruz. İsveç’in ayrılması ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için herhangi bir başvuru almadık, o yüzden ‘biz de değerlendireceğiz’ diyemem.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Daciç şunları söyledi: “Batı’nın bir parçası olan bir ülkede böyle bir şeyin olduğuna inanamıyorum. Bu büyük bir trajedi.”dedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu