Haber

Prof. Dr. NACI GÖRÜR: ADANA BÖLGESİ HASSASİYETİ SÜRDÜRÜYOR

BİLİM Akademisi Üyesi Yer Bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür, Adana’ya uyarıda bulunmuştu. Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından uyarılarını yineleyen Görür, “Adana bölgesi halen hassasiyetini koruyor. Daha büyük ve daha küçük depremler olacak. Belli bir sıklıkta ve belli bir zamana kadar olacak.” prof. Naci Görür, İstanbul’da beklenen sarsıntıyla ilgili olarak, “Kuzey Anadolu fayının kuzey kolunun Marmara içerisinde kırılması durumunda İstanbul için minimum 7,2, maksimum 7,6 bekliyoruz. Olasılığın bu denildi” Bunun yüzde 62’si 30 yılda oldu, 23, 24 yıl geçti ve Türkiye’deki bu tür büyük depremlerin Anadolu fay kuşağına öyle ya da böyle stres kattığını dikkate alırsak, yani uzun zaman alıyor. mümkün değil” dedi.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür, Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi. prof. Naci Görür, Adana bölgesinin hassas olduğunu belirterek değerli uyarılarda bulundu. Olası Marmara depremini değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür, depremin kesin olarak yaklaştığını belirtti.

“6 ŞUBAT DEPREMİNDE ORTAYA ÇIKAN ENERJİ KIRILMAYAN FAYLARA AKTARILDI”

prof. Naci Görür, Kahramanmaraş’ta depremlerin yaydığı enerjiyi hatırlatarak, “Bugün deprem olan faylar çoğunlukla sol yönlü doğrultu atımlı faylardır. 6 Şubat’ta Güneydoğu’da yani Doğu Anadolu’da çok büyük bir deprem meydana geldi. Meyyit Deniz Doğu Anadolu fayının devamı Diyarbakır dersek Hatay’a kadar büyük bir deprem kuşağı oldu 7.7 7.6 gibi iki deprem ortaya çıkan bir güç var Şimdi hepsi değil bu güç kayboluyor.Bu gücün bir kısmı sanırım yüzde 20’ye kadar kırılmamış olabilir.O bölgedeki kırılmamış faya veya faylara aktarılıyor.Depremi üreten sadece fay değil,komşu komşudur. Bu nedenle 6 Şubat depremlerinden sonra 7 Şubat’ta hemen Adana, Hatay’a sahip çıkılması gerektiğini söyledim. 6.4 Deprem oldu 15 gün önce söyledik belki Hatay’a dikkat edersiniz diye. ‘Adana’dan da sakının’ dedik” dedi.

“ADANA BÖLGESİ HASSASİYETİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR”

prof. Dr. Naci Görür, Adana’da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak, “Şimdi Adana’da bugün 5.5, 5.6 büyüklüğünde bir deprem oluyor. Adana’daki deprem birçok Doğu Anadolu fay zonu ile bağlantılı veya yakınında. Faylar ve faylar var. deprem üretecek fay saçakları.5.6 büyüklüğünde bir deprem oldu Adana’da belli yerlerde belli oranda tahribata neden oldu.Şu anda Adana bölgesi hala hassasiyetini koruyor.Diğer faylarda ne kadar gerilme transferi var, ne kadar gerilme birikiyor, Diyelim ki Adana havzasındaki birçok fay, uzun süredir burada stres biriktiriyorsa ve 6 Şubat depremleri orada yeterince stres biriktirmiş faya bir enerji aktarırsa, o fay bardağı taşıran son damla olabilir ve Bir nebze depreme neden olur, ‘Kıbrıs’ta dikkatli olun’ dediğimizde, ‘Kıbrıs’ta dikkatli olun’ bile dedim. Celal Şengör Bey de hem Adana’da hem de Kıbrıs’ta dikkatli olunması gerektiğini söyledi.Anadolu levhasının Arap levhasına göre 7 metre, 7 buçuk metre güney-güneybatıya hareket etmiş olabileceği öngörüsüyle söylüyoruz. Adana havzasında kıbrıs ve o bölgedeki faylara bir gerilim yapıp oradaki fayların gerilim alanında değişiklik yapalım diyelim. Ama şimdi bana twitterdan yazıyorlar. Özellikle Adana’da yaşayanlar ‘Efendim, Daha büyük bir deprem olacak mı? Nerede olacak? Nasıl olacak?’ Bir anlamda bilmediğimiz bu tür konularda bizi bir şeyler söylemeye zorluyorlar.Büyük bir deprem oldu 5.6 diyelim.5.6’dan küçük, 4.6 ve daha küçük depremler olacak.Belirli bir sıklıkta olacak ta ki Belli bir süre” dedi.

“MİNİMUM 7.2 MAKSİMUM 7.6 KUZEY ANADOLU FAYININ KIRILMASINI BEKLİYORUZ”

Olası bir Marmara depremi için uyarılarda bulunan Prof. biz hep söylüyoruz istanbul’u depreme hazırlamak lazım bizzat yapmalısın bu işin şakası olmaz hep söylüyorum seferberlik havasında yapılmalı deprem muhakkak olur İstanbul’a yaklaşıyor.1999 depremleri ile çalışmalara başlanılmak şartıyla her an olabilir.1999 şartıyla 30 yıl içinde olma ihtimali yüzde 62 denildi.Burada 23,24 yıl. O ihtimalden dolayı bence daha ümitsiz sonuçlara ulaşılıyor çünkü bu Kuzey Anadolu fayının kuzey kolunda her yıl iki buçuk santimetrelik hareket ile çakışıyor. Türkiye’deki bu tür büyük depremlerin Anadolu fay kuşağına şu ya da bu gerilimi eklediğini de düşünürsek bu işin çok uzun sürmesi mümkün değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu