Ekonomi

“Yoksulluk yoktur, zenginleşme vardır”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, bir yıl önce taban fiyattan 41 kilo kuşbaşı alınırken bugün 42 kilo alınabileceğini belirterek, “Fazla artış olmadı ama azalmadı da. Bu dönemin gelir düşüklüğünün asgari ücreti yerle bir ettiği söylemlerinin ortaya çıktığı bir süreç ortaya çıktı.” Ortaya çıkan tablo bu. Söylemlerin bir önemi yok, bunu rakamlarla ölçmek lazım” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Londra’dan temiz para getirecek” dediğini hatırlatarak, “Temiz paracılar size adres gösterecek, o adrese gitmeden para göndermeyecekler” dediğini hatırlattı. . Adres, IMF” .

Canikli, TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nin tamamına ilişkin AK Parti Grubu adına yaptığı konuşmada, eylül ayından bu yana ısrarla faiz indirimlerine gidildiğini ve model bir model olduğunu belirtti. Reel faiz oranlarının ciddi anlamda negatif uygulandığı bir uygulama hayata geçirilmiştir.

“Klasik ekonomi politikası uygulansaydı Eylül ayı sonuna kadar nominal faizin en az yüzde 28-30’a çıkarılması gerekirdi.” Canikli, “Vatandaşların dolara gitmesini engellemek için böyle bir politika uygulanmalıydı ama bu olmadı. Bunda Cumhurbaşkanımızın ısrarlı taleplerinin elbette ki payı olduğunu kabul etmek gerekir. .”

Canikli, Hazine’nin yüzde 10-11 yerine yüzde 86’dan borçlanması halinde 2022 bütçesinden en az 1.2 trilyon lira faiz ödemek zorunda kalacağını kaydetti.

Son dönemde 23 organize sanayi bölgesinin açıldığını ve yaklaşık bir yılda 2 bin fabrikanın faaliyete geçtiğini kaydeden Canikli, “2021 sonunun prestijiyle Türkiye’de çalışan sayısı 28 milyon 797 bin. 2022 yılı Ağustos ayında istihdam edilen kişi sayısı 31 milyon 344 bin Çalışan sayısı 9 ayda 2 milyon 547 bin kişi arttı Sanayi devrimi dönemi ve insanlık dışı çalışma kuralları dışında istihdamda hiç artış olmadı Bu kadar kısa sürede toplam istihdamın yüzde 9’u oranında istihdam. Bu bir dünya rekoru ve aynı zamanda düşük bir faiz oranı. Bu onun siyasetinin bir madalyasıdır” dedi.

2001-2022 döneminde önceki 20 yıla göre 3 kat daha fazla istihdam sağlandığını belirten Canikli, “Bu iş demek, zenginlik, istihdam demek. Bundan dar gelirli vatandaşlarımız, işsizler yararlanıyor.”

“Pek artmadı ama azalmadı”

Canikli, bir yıl önce en düşük fiyatın 205,9 dolar iken bugün en düşük fiyatın 295 dolar olduğunu belirterek, taban fiyatın dolar bazında yüzde 43 arttığını sözlerine ekledi.

Bir yıl önce en düşük fiyattan 41 kilo kuşbaşı alınırken bugün 42 kilo alınabildiğini anlatan Canikli, “Fazla artış olmadı ama azalmadı. Bir dönemde ortaya çıkan tablo bu. Bu dönemin gelir düşüklüğünün asgari ücreti yok ettiği söylemlerinin yaşandığı bir süreç” diyen Canikli, “Haneler borç bataklığında” iddiasının doğru olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ağustos 2021’de 908 milyar lira olan hanenin borcu, 2022 Eylül’ün prestijiyle 1 trilyon 311 milyar liraya, yani yüzde 44 arttı. Bu rakamın tek başına bir anlamı yok. Artan borç dönemi 400 bin kredili konut 600 bin 2 milyon liraya 400 bin konut 800 milyar araba aldı 300 bin lira hesaplarsak yani 980 milyar lira. Hanenin TL mevduatı son bir yılda 1 trilyon 546 milyar dolardan 2 trilyon 325 milyar liraya, TL mevduatı 779 milyar lira artarak son 1 yılda hanenin döviz mevduatı 142,7 milyar dolardan 125 milyara geriledi. Vatandaş dövizi bozdurdu, yani döviz tevdiat hesaplarında 330 milyar düşüş oldu, TL mevduatında ise 799 milyar artış yaşandı. e banka 449 milyar lira artırdı Bitmedi vatandaş bu dönemde değeri yaklaşık 260 milyar olan 241 ton altın aldı. 800 milyar konut, 180 milyar araba, 449 milyar mevduat, 260 milyar ek altın Bu dönemde borcu 403 milyar artan vatandaşın serveti 1 trilyon 689 milyar artıyor. Fakirlik yok, zenginleşme var, rakamlar bunu gösteriyor. Bu rakamlara mobilya ve beyaz eşya satışlarını dahil etmiyorum.”

“Gelir ve tüketim artıyor”

Canikli, bir yıl önce kişi başı kırmızı et tüketiminin 23,05 kilogram iken son 1 yılda 22,9 kilograma gerilediğini, aradaki farkın son derece küçük olduğunu bildirdi.

“Yoksullukla ilgili tüm bu literatüre rağmen kırmızı et tüketimindeki azalma söz konusu değil.” Canikli, 1 yıl önce kişi başı 20.7 kilo tavuk eti tüketilirken, son bir yılda kişi başı tüketilen piliç eti miktarının 28 kilo olduğunu söyledi.

1 yıllık dönemde 737 bin 350 adet otomobil satılırken son 12 ayda 702 bin adet otomobil satıldığına işaret eden Canikli, “Geçen yıl 1 milyon 491 bin konut satılırken, 1 milyon 450 bin konut satıldı. Son 1 yılda konut satışlarında rastgele bir düşüş yok Domates tüketimi yüzde 2, elma tüketimi yüzde 4, kiraz tüketimi yüzde 8, muz tüketimi yüzde 7, portakal tüketimi yüzde 15, yumurta tüketimi yüzde 10 arttı. Yüzde 2,5, pirinç tüketimi yüzde 2. Gelir artıyor, üretim artıyor, istihdam artıyor, tüketim artıyor, daha ne olsun?

“Bu toprakları savunmak için çok para harcıyoruz”

2002’den önce bütçede yüzde 10-11 civarında olan faiz yükünün yüzde 43 olduğunu hatırlatan Canikli, şunları kaydetti:

“Bunlar hayal değil, olan şeyler bunlar. Böyle bir resimde o bütçeyle bir şey yapamazsınız. Bırakın sosyal harcamaları, memur maaşını bile ödeyemiyorsunuz ama artık hepsini Türkiye yapıyor. bu harcama ve yatırımlar ve sosyal donatı harcamalarında en ufak bir kesinti söz konusu değil.Fazla konuşulmuyor ama gündemde de yok.Biz bu toprakları savunmak için çok para harcıyoruz.Türkiye asker tutmalı toprak bütünlüğünü sağlamak için üç ülkede.Güvenliğe büyük paralar harcanıyor.Birkaç örnek vereyim: F-16’lardan akıllı mühimmatın menzili 400 bin dolardan 1.2 milyon dolara düştü.Yerli olarak geliştirdiğimiz bir adet delici bombanın maliyeti 1.2 milyon dolar.Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlardan sıklıkla atılan bir mühimmatın maliyeti 5 bin dolar.En ufak bir operasyonda binlercesi atılıyor.Bu zor şartlara rağmen Güvenlik konusunda da en ufak bir taviz verilmiyor, bütçe açığı da hedeflenen rakamlarda kalıyor.”

“Böyle bir bütçe tam bir yıkım bütçesi olur”

Muhalefetin “yüksek faiz politikasını alternatif olarak sunduğuna” işaret eden Canikli, yüksek faiz politikası uygulandığında nasıl bir bütçeyle karşılaşılacağının çok net olduğunu kaydetti.

“Böyle bir bütçe, tam bir iflas ve yıkım bütçesi olur.” Canikli’yi ifade eden Canikli, “Faiz oranlarını yüzde 85’e çıkardığınızda yatırım durur. Bu gibi durumlarda şirketler bile paralarını ve fonlarını yatırıma değil faize aktarır ve şirketlerin faaliyet dışı gelirleri artar.”

Yüzde 85 faiz verildiğinde yatırımın sıfıra ineceğini ve batacağını belirten Canikli, “Sadece o da değil vatandaş bile tüketimini kesiyor, parasını faize yatırıyor bu yüzden talep düşüyor. Yatırım fikirleri, istihdam azalır. insanlar işini kaybediyor.Bunu geçmişte gördük.Böyle bir politikanın kaçınılmaz sonucu.ama o kadar çok görüyoruz ki bir grup oluşturuluyor ve hatta Kılıçdaroğlu Bey ‘Ben Londra’dan saf para getireceğim’ dedi. Beklemiyorlar dedi. Temiz kasiyerler size adres gösterecek, o adrese gitmeden para göndermeyecekler. Adres: IMF. IMF’ye gideceksiniz, imzalayacaksınız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu