Ekonomi

AB, Çin sübvansiyonlarına ilişkin soruşturma başlattı

Avrupa Birliği, Çin’in tıbbi cihaz ve temiz teknoloji sektörlerini sübvanse ederek haksız ticari uygulamalarda bulunup bulunmadığını incelemek üzere çeşitli soruşturmalar başlattı. Bu soruşturmalardan sorumlu olan Avrupa Komisyonu, AB içinde adil rekabeti sürdürmeyi ve pazarın bozulmasını önlemeyi amaçlıyor.

Komisyon 24 Nisan’da Çin’in tıbbi cihazlara yönelik kamu alımlarına ilişkin bir soruşturma başlattı. Bu soruşturma, yerli tedarikçilerin Avrupalı muadillerine göre haksız bir şekilde kayırılmamasını sağlamak üzere tasarlanan yeni AB Uluslararası İhale Aracı kapsamında yürütülen ilk soruşturma olma özelliğini taşıyor.

Soruşturma sonucunda Avrupalı tedarikçilerin Çin’de adil pazar erişiminden mahrum bırakıldığının ortaya çıkması halinde Komisyon, AB kamu ihalelerine katılan Çinli tıbbi cihaz şirketlerine kısıtlamalar getirebilir. Soruşturmanın dokuz ay içinde sonuçlanması ve beş aylık bir uzatma yapılması bekleniyor.

Temiz teknoloji sektöründe ise AB, Çinli rüzgâr türbini tedarikçilerinin aldığı sübvansiyonları mercek altına alıyor. 9 Nisan’da duyurulan soruşturma İspanya, Yunanistan, Fransa, Romanya ve Bulgaristan’daki rüzgar parkı inşaatlarını kapsayacak. Belirli şirketlerin isimleri açıklanmadı ancak soruşturma, soruşturmayı ayrımcı ve korumacı olarak nitelendiren Çin’in eleştirilerine neden oldu.

Komisyon ayrıca 3 Nisan’da Romanya’da bir güneş enerjisi parkı için açılan kamu ihalesi ile ilgili olarak AB Dış Sübvansiyonlar Yönetmeliği kapsamında iki soruşturma başlattı. Soruşturmalar, Romanya’nın ENEVO ve Çin’in LONGi şirketinin bir biriminin yanı sıra Çin devletine ait Shanghai Electric Group’un iştiraklerini içeren bir konsorsiyumu kapsıyor.

Komisyon, sözleşmenin bloke edilmesinden rekabet kaygılarının giderilmesi için şirketlerin taahhütlerinin kabul edilmesine kadar uzanabilecek uygun hareket tarzına karar vermek için 14 Ağustos’a kadar süre tanıdı.

Komisyon ayrıca Çin elektrikli araçlarına (EV’ler) yönelik sübvansiyon karşıtı bir soruşturma da yürütüyor. Çin’in AB pazarına yaptığı elektrikli araç ihracatının aşırı derecede sübvanse edilip edilmediğinin değerlendirileceği ve 4 Ekim’de başlayan bu soruşturmanın 13 ay kadar sürmesi bekleniyor. Geçici anti-sübvansiyon vergileri, soruşturmanın başlamasından dokuz ay sonra uygulanabilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Çin’in bu soruşturmalara yanıtı, Ticaret Bakanı Wang Wentao’nun Nisan ayında belirttiği gibi, elektrikli araç pazarında kapasite fazlası olduğu iddialarını reddetmek oldu. Çinli bir endüstri kuruluşu da elektrikli araç soruşturmasını eleştirerek Çinli üreticilere karşı önyargılı olduğunu öne sürdü. Bu soruşturmaların sonuçları, AB ile Çin arasındaki ticari ilişkiler üzerinde önemli etkileri olacağı için yakından izlenecek.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu